Loading...

Historie

Kdopak si dnes v tak uspěchané době vzpomene na pár opravdových nadšenců, kteří se scházeli v „Lidovém domě“ ve Kbelích a rozhodli se v roce 1921 založit fotbalový klub? Tuší někdo, ve kterém místě byl první fotbalový stánek ve Kbelích? Kolikáté hřiště je dnešní současný areál? Co vše musel místní klub překonat a hlavně, jaký je největší úspěch našeho klubu? Dovede si někdo představit, že ve Kbelích chodilo na zápasy i 3000 fanoušků? Že zde kopal i reprezentant Československa?

První zmínka o kbelském fotbale je z října roku 1912, místní borci se scházejí na prvním plácku v ,,Alejíčkách“, říkají si ,,Kolumbie Kbely“ a zde se také uskutečnilo první utkání s tradičním soupeřem – sousední Vinoří – a skončilo divokým výsledkem 6:6. To bylo ještě před založením klubu (1912 – 1914), které bylo na spadnutí, ale bylo odloženo kvůli první světové válce. Po válce se ocitáme na novém hřišti za restaurací ,,U Suldovských“ (dnešní sokolovna), to zaniká výstavbou sokolovny a tak se stěhujeme na panskou louku (část letiště).

Oficiálním dnem, kdy vznikl náš klub A.F.K. Kbely je 7. května 1921.

14. dubna 1922 jsme byli přijati do československé fotbalové asociace. Do mistrovských soutěží se náš klub přihlásil v roce 1923 do 4. třídy Středočeské župy fotbalové. V roce 1924 postupuje do 3. třídy, kde setrvává do roku 1929, kdy postupuje do 2. třídy. V roce 1935 postupujeme do 1.B třídy a zde setrváváme až do roku 1955. Tři postupy a tři různá hřiště – to je předválečná historie A.F.K. Kbely.

První hřiště, které klub získal od tehdejšího velitelství letiště, měl před Lidovým domem a dnešní starou hasičárnou. V roce 1934, kdy měl klub již 140 členů (nejen fotbalistů), se stěhuje na nové hřiště – někam do míst poblíž hospody „V zátiší‘‘, známější pod názvem „U Trantů‘‘. Druhé hřiště však bylo později rozparcelováno, tak klub byl nucen najít jiný pozemek. Pozemek na již třetí hřiště se povedlo najít a v roce 1942 vzniklo na tehdejší poměry velmi moderní hřiště v místech, kde hrajeme domácí zápasy dodnes.

Nejslavnější doba

A začínají nejslavnější chvíle A.F.K. Kbely – v roce 1955 vykopáváme 1.A třídu, po sezoně 1957/58 postupujeme do divize (přebor tehdy neexistoval). V roce 1960 končíme na 2. místě, což znamená historický postup do 2. ligy. V roce 1961 k nám jezdí odehrát zápasy takové týmy jako Teplice, Plzeň, Liberec, Ústí nad Labem, Most, Děčín, a další. Tato skutečnost trvá bohužel pouze jednu sezonu. Nádherně se vzpomíná na tehdejší návštěvy – na zápasy domácích „černobílých“ chodí tisíce lidí, na zápase s Teplicemi bylo napočítáno 3000 lidí!

A kdo v této době běhal po kbelské škváře? Pod vedením trenéra Sedlaczeka hráli 2. ligu: Kolář, Jílek, Franc, Hrsina, Kotek, Lhota, Černý, Kroupa, Novotný, Blažek, Samec, Hosnédl, Zalužanský, Skuček, Přibyl.

Arnošt Pazdera

Ve Kbelích kopal i Československý reprezentant. Velkou část kariéry odehrál i ve Spartě Praha, kde se také stal legendou.

Ladislav Zálužanský

Ladislav Zálužanský patřil mezi výrazné osobnosti kbelského vzestupu. Vysloužil si přestup do pražské Slavie. Na závěr kariéry se do Kbel ještě vrátil.

2. liga byla přeci jenom velké sousto, od roku 1961 se vracíme do divize, padáme zpět do 1.A třídy, pak dokonce po sezoně 1987/88 sestupujeme do 1.B třídy a po dalším roce dokonce do 2. třídy. V roce 1991 se vracíme do 1.B třídy a v role 2003 postupujeme do současné 1.A třídy.

Další legendy

Karel Skuček – Bývalý hráč Sparty Praha

Jiří Samec – Historicky nejlepší střelec Spartaku Kbely

Karel Černý – V kádru Kbel od 1.B třídy po 2.ligu

Karel Hosnédl – Klíčový hráč Kbel ve druhé lize

Vladimír Vrba – Klíčový hráč Kbel v 70. letech

Václav Sajfrt – Bývalý předseda a funkcionář

Tomáš Haniak – momentální manažer, vítěz druhé ligy s FK Čáslav

Eva Haniaková – Bývalá kapitánka české reprezentace, podle časopisu Hattrick 3.nejvlivnější žena v českém fotbale

Slavná neděle 21.září 2014

Tato neděle vstoupila do slavné historie kbelského fotbalu! Ptáte se asi, proč? Ten den se změnil historický rekord v počtu vstřelených branek v jednom mistrovském utkání soutěže mužů. Stalo se tak právě při nedělním utkání 2.B třídy, skupiny B – Spartak Kbely ,,B‘‘ versus Union Žižkov ,,B‘‘, tím šťastným střelcem rekordu, 7 gólů, se stal nedávno získaný ,,moravák‘‘ Čeněk Skoč.

Vystřídal tak na rekordním místě dalšího zajímavého hráče našeho klubu ,,hokejistu‘‘ Milana Antoše, který vsítil 6 branek, ovšem nutno poznamenat v podstatně kvalitnější soutěži 1.A třídy. A teď se vkrádá myšlenka, co je víc? Necháme to na posouzení každého čtenáře a fanouška zvlášť, závěr je každého věc.

Před oběma výkony je nutné hluboce smeknout, nestává se to každý den a proto je nutné je připomenout a poděkovat.

HOŠI DĚKUJEME!